Kounovské kamenné řady

30.05.2021

Možná jste již slyšeli o Kounovských kamenných řadách?

Nacházejí se na náhorní plošině Rovina přírodního parku Džbán v okrese Louny.

Kounovské kamenné řady jsou jedinou známou kulturní památkou tohoto druhu ve střední a východní Evropě, megalitickou stavbou, jejíž účel je i přes intenzivní zkoumání prakticky dodnes zahalen tajemstvím. 

Pokud máte rádi odpočinek v přírodě a trochu tajemna, snad Vás zaujme ukázka fotek z našich výletů nebo se rozhodnete, stejně jako my, nasadit pohorky a vyrazit. 

Auto jsme zaparkovali přímo na nádraží a pak jsme se vydali po svých lesem. Cesta vedla do strmého kopce, ale krajina, která se nám otevřela, stála za to. Posuďte sami.

Dnes již přesně nikdo neví, k čemu stavba sloužila, ale existuje spousta hypotéz. Dnešní stav kamenných řad je jen torzo původní stavby. Kamenných řad je celkem 14 a jsou situovány v severojižním směru.

Řady jsou vytvořeny z křemencových kamenů, které jsou mnohem starší, než samotný kopec tvořený opukou. Kameny tedy někdo musel přivézt,  protože  v okolí se křemenec nikde nenachází. Dnešní podoba řad byla přetvořena Kelty 6 tisíc let před naším letopočtem a tedy jejich původ je daleko starší. Co měly řady za účel? 

Jedna ze studií řad tvrdí, že řady přesně kopírují geologické zlomy v podloží. Dále jsou zde dva velké kameny - Pegas a Gibbon, které jsou situovány na východ a západ. Mohly být tedy řady jakýmsi kalendářem nebo energetickým zdrojem?

Kaplička sv. Vojtěcha z lomového opukového kamene. Severozápadně od kaple se nacházela poustevna. 

Fotky jsou z různých ročních období, protože se na tato místa moc rádi vracíme. 

Kmeny stromů jsou obtočeny větvemi.

Jeden z mnoha krasavců v lipové aleji. 

Některým srdce zaplesá nad nádherným výhledem do kraje.

Procházeli jsme kolem luk, na kterých se pásl skot a koně.

Rozcestník nad kapličkou ukazuje cestu ke studánce.  

Poutní místo Kaple sv. Vojtěcha byla vystavěna na přelomu 17. a 18. století na místě původní kaple, která byla údajně postavena již v roce 999.

Pokud jsme Vás potěšili a rozhodnete se poznávat tento kraj, budeme rádi, když nám o tom napíšete, případně se s námi podělíte o Vaše vzpomínky.


Přidáváme pár odkazů:

https://www.youtube.com/watch?v=UfJANyODXOI

https://menhiry.mysteria.cz/kounov.htm

https://www.obec-kounov.cz/kounovske-rady/

https://www.lomyatezba.cz/2020/2020-1/item/1018-

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenn%C3%A9_%C5%99ady_Kounov

Zdroj: vyrez_21053003_web