Vesmír a šachy – moja veľká láska

16.10.2021

V útorok som sa zúčastnila na unikátnej výstave ,,Vesmír a šachy - moja veľká láska" a chcem sa s vami podeliť o tento kultúrny zážitok.

,,Šach je viac ako hra. Je to intelektuálna odbočka, ktorá má mnoho vedeckých prvkov a tiež umelecké kvality." 

A známky? To je aj umenie, aj celá veda, aj krásne hobby. Presne takým je pre nášho vzácneho hosťa - pána Anatolija Jevgenjeviča KARPOVA.

Časť tejto vzácnej a jedinečnej výstavy pochádza z osobnej zbierky pána Anatolija KARPOVA.

Veľmi originálne ju však dopľňa výber zo zbierky ďalšieho vynikajúceho filatelistu - známeho ruského architekta, pána Sergeja TKAČENKA.

Dňa 12. októbra 2021 v priestoroch Barokového nádvoria Univerzitnej knižnice v Bratislave Igor Bratčikov, ruský veľvyslanec v SR otvoril výstavu známok, zostavenú z časti osobnej zbierky vynikajúceho šachového veľmajstra Anatolija Karpova "Vesmír a šachy - moja veľká láska". Organizátormi výstavy sú:Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, Ruský dom v Bratislave, Univerzitná knižnica v Bratislave, v spolupráci s Národnou radou Slovenskej republiky, Zhromaždením euroázijských národov, Nadáciou ,,Mier a harmónia" a festivalom ,,Ruské kultúrne sezóny".

Anatolij Karpov je jedným z najznámejších šachistov našej doby. V roku 1970 sa stal medzinárodným šachovým veľmajstrom. Je 16-násobným majstrom sveta v šachu, prvým majstrom sveta v bleskovom šachu a 11-násobným šachovým víťazom Oscara. Anatolij Karpov je navyše uznávaným filatelistom. V Bratislave predstaví fragmenty zo svojej filatelistickej zbierky venovanej vesmírnym témam. Príjemným darčekom pre návštevníkov otvorenia výstavy bola osobná účasť A.E. Karpova, ako aj ďalšieho vynikajúceho filatelistu - slávneho ruského architekta Sergeja Tkačenka. Špeciálne pre túto výstavu pripravil výber známok z rôznych krajín sveta, ktoré zobrazujú ním navrhnuté architektonické štruktúry. Všetky známky v tejto kolekcii boli vo vesmíre a majú zodpovedajúci certifikát.

Výstava potrvá do 14. novembra 2021 a pozrieť si ju môžu nielen používatelia knižnice, ale aj široká verejnosť počas otváracích hodín Univerzitnej knižnice v Bratislave.  

Zdroj: vyrez_21101601_01_web