Valdajský klub 2021

Priatelia,

dávame vám do pozornosti prejav (v českom preklade) prezidenta RF na tohtoročnom Valdajskom klube (link je na konci článku).

Toto medzinárodné stretnutie ľudí, zaujímajúcich sa o dianie v Rusku, je zaujímavé aj tým, že sa ho pravidelne zúčastňuje ako jediný (minimálne zo Slovenska) JUDr. Ján Čarnogurský. A čo to vlastne je ten Valdajský klub?

Valdajský medzinárodný diskusný klub (rus. Междунаро́дный дискуссио́нный клуб Валда́й; iné názvy: Valdajský klub, Valdajské fórum)

Ruská spravodajská a informačná agentúra RIA Novosti, Výbor pre zahraničnú a obrannú politiku , časopisy Russia Profile a Russia in Global Affairs a denník Moscow News organizujú každoročne významné stretnutia Valdajského diskusného klubu.

Spočiatku išlo o diskusný klub, ktorý sa postupne menil. V súčasnosti ho tvorí okolo 50 politológov, analytikov, špecialistov na RF z popredných svetových ustanovizní a médií. Jeho členmi sú osobnosti z USA, Kanady, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Švajčiarska, Talianska, Japonska, Číny, Indie, Izraela, Iránu. Zo Slovenska aj z celého stredoeurópskeho regiónu je v ňom Ján Čarnogurský. Valdajský klub pozostáva z akademickej časti, v rámci ktorej diskutujú zahraniční hostia s ruskými politológmi a novinármi, druhú časť predstavujú stretnutia s ruským prezidentom, predsedom vlády a jej členmi. Súčasťou stretnutí klubu je aj ukážka regiónov RF:

Základným cieľom Valdajského klubu je vytvoriť medzinárodnú platformu, kde môžu poprední Ruskí federálni a regionálni predstavitelia informovať z prvej ruky o vývoji Ruska domácich a zahraničných expertov, ktorí sa venujú rôznym aspektom života Ruskej federácie.

Fórum je pomenované podľa Valdajského jazera, na ktorého brehoch sa konalo prvé stretnutie v roku 2004.

Pre tých, ktorí chcú vedieť niečo viac o valdajskom klube...

https://www.slovenskyrozhlad.sk/?vladim%EDr-putin-na-valdajskom-klube-%96-vladim%EDr-mikunda,3313&PHPSESSID=f0060b2967a7c1078b9f66a69575dc65


Prejav V.V.Putina preložený a s diskusiou k prekladu si prečítate tu: https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/3851/projev-prezidenta-rf-vladimira-putina-na-zased-aacute-n-iacute-diskuzn-iacute-ho-klubu-valdaj/1

Závery necháme na Vás, s inšpiráciami sa podeľte.


Zdroj: vyrez_21112901_web